5 powodów, dla których praca w domu może ci nie odpowiadać

15 sierpnia 2022

Zdecydowanie istnieje rosnący trend w kierunku elastycznego zatrudnienia. Kiedy zaczniesz badać plusy i minusy, zobaczysz, że z pewnością jest kilka bardzo zachęcających plusów, ale oczywiście minusy równoważą rzeczy.

Jeśli rozważasz pracę w domu, ważne jest, abyś przemyślał wszystko przed podjęciem decyzji. Tak, to może być bardzo pozytywny krok dla wielu ludzi, ale to nie jest bez problemów albo.

Zobacz ten film, który przedstawia obie strony tego sporu.

Oczywiście nie próbujemy cię zniechęcić, ale jeśli chcesz dokonać ogromnej zmiany w swojej organizacji pracy, musisz rozważyć obie strony medalu. Mając to na uwadze, rozważmy powody, dla których praca w domu może nie być najlepszym wyborem dla Ciebie.

  1. Trudno Ci się zmotywować - Praca w domu wymaga ogromnego wysiłku w zakresie samomotywacji. Nie ma tam nikogo, kto by cię zachęcał do pracy, np. nie ma twojego menedżera, twoi koledzy nie siedzą obok ciebie na swoich krzesłach biurowych, w związku z czym musisz znaleźć motywację od wewnątrz. Niektórym osobom nie przychodzi to łatwo i chociaż możesz nauczyć się i stosować techniki, które pozwolą Ci się zmobilizować, nie jest to coś, co przyjdzie do Ciebie od razu.
  2. Łatwo się rozpraszasz - Oprócz problemów z motywacją, możesz zbyt łatwo poddać się wielu rozproszeniom, które mogą Cię spotkać, gdy siedzisz w swoim domowym biurze. Na przykład, może wolisz oglądać telewizję w ciągu dnia i nie ma nikogo, kto mógłby cię powstrzymać. Twój przyjaciel może zadzwonić i zapytać, czy jesteś w środku, co oznacza, że siedzisz rozmawiając przy kawie, kiedy powinieneś pracować. Może kusi cię, byś wykonał prace domowe. Pokus jest wiele i jeśli łatwo się rozpraszasz, to w rezultacie będziesz bardzo nieproduktywny w swojej pracy.
  3. Nie masz miejsca na domowe biuro jakiegokolwiek rodzaju - Podczas gdy większość ludzi może moda domowe biuro z odrobiną wolnego miejsca, możesz nie mieć miejsca na tego typu ustawienia. W tym przypadku, znajdziesz to trudne do pracy, ponieważ będziesz niewygodne i nieobsługiwane. Przekonasz się również, że twoje rzeczy do pracy są porozrzucane po całym domu, co narusza twoją przestrzeń domową, a także oznacza, że praca będzie prawdopodobnie na twojej głowie, kiedy powinieneś się zrelaksować.
  4. Wolisz towarzystwo ludzi podczas pracy - Jeśli jesteś osobątowarzyską, może być Ci trudno nie przebywać w nowoczesnym środowisku biurowym, otoczonym przez kolegów. Praca w domu może być izolująca i samotna, jeśli nie podejdziesz do niej we właściwy sposób, a jeśli jesteś osobą ekstrawertyczną, która lubi towarzystwo innych ludzi podczas pracy, może się okazać, że praca w domu po prostu ci nie odpowiada.
  5. Uwielbiaszwspółpracę - Jeśli jesteś osobą, która uwielbia współpracować i wymieniać się pomysłami przy nowoczesnych stołach w salach konferencyjnych, będzie ci brakowało tego elementu pracy. Oczywiście, można współpracować online, być może przy użyciu narzędzi do zarządzania projektami, ale to nie to samo, co wymiana pomysłów twarzą w twarz, do której możesz być przyzwyczajony.

Oczywiście nie mamy zamiaru malować negatywnego obrazu, chcemy tylko, abyś wiedział, na co się piszesz, zanim podejmiesz decyzję. Istnieje wiele zalet pracy w domu, w tym lepsza równowaga między życiem domowym i zawodowym, wolność, elastyczność, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a nawet oszczędność pieniędzy, ale trzeba je zmierzyć z minusami.

Elastyczna praca to z pewnością rosnący trend, który nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia. Jeśli znajdziesz elastyczny sposób pracy, który Ci odpowiada, taki jak praca w domu, nie tylko wzrośnie Twoja produktywność, ale także Twoja ogólna satysfakcja z pracy.

Autor

Karolina Tomasiewicz

Redakcja midimax.pl

To może Cię zainteresować