Czy układ Twojego biura może być przyczyną konfliktów?

16 sierpnia 2022

Jest jedna rzecz, której potrzebuje każdy biznes - produktywność.

Bez produktywności Twój biznes jest skazany na porażkę. Nie jest po prostu możliwe, aby odnieść sukces, rozwijać się lub osiągać zyski, gdy poziom produktywności spada szybciej niż liście jesienią.

Istnieje wiele różnych elementów, które tworzą produktywny obraz, ale zapewnienie wysokiego morale w przestrzeni biurowej jest jednym z nich. Najlepszym sposobem na zapewnienie wysokiego morale jest słuchanie swoich pracowników i upewnienie się, że czują się doceniani, ale także unikanie możliwości konfliktów biurowych.

Kiedy konflikt jest obecny w biurze, całe współczesne biuro jest w stanie nieładu. Nawet jeśli tylko dwie osoby są zaangażowane w problem, wibracje z tego konfliktu przenikają do reszty przestrzeni. Oznacza to, że każdy, kto siedzi przy biurku w bezpośredniej bliskości, czuje się skłonny do opowiedzenia się po jednej ze stron lub do lekkiego zaangażowania się, słuchając, jak jego kolega mówi o problemie. Nie jest to zbyt przyjemny sposób pracy i z pewnością nie jest to sposób produktywny.

Przyczyny konfliktów są daleko idące, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką rolę może odgrywać układ Twojego biura?

Jeśli Twoje biuro nie jest dobrze zaprojektowane, jeśli biurka są zbyt blisko siebie i wszyscy siedzą zbyt blisko siebie, w rzeczywistości zwiększasz szanse na wpadki i nieporozumienia. Jest to bardzo stresujące środowisko biurowe, a ludzie potrzebują przestrzeni osobistej!

Ponadto, możesz mieć układ, który dodaje do stresu i niepokoju, ponieważ po prostu nie jest odpowiedni dla ludzi, którzy pracują w przestrzeni. Na przykład, jeśli masz duże biuro i pracujesz na otwartym planie, może to zwiększyć stres, jeśli ludzie próbują się skupić na swojej pracy. Tego typu przestrzenie są znane z tego, że są dość głośne, co utrudnia koncentrację. Kiedy ten rodzaj stresu wchodzi do biura, łatwo jest ludziom pstrykać na siebie i wypadać z powodu najmniejszej rzeczy.

To tylko jeden przykład, ale czy widzisz, jak rosnący stres z powodu układu biura może przyczyniać się do niepokojów?

Jaka jest odpowiedź?

Z tego powodu ważne jest, abyś regularnie przyglądał się swojemu biuru i wprowadzał zmiany, gdy tylko jest to konieczne. Nie zawsze oznacza to renowację lub wprowadzanie ogromnych zmian, ale oznacza małe poprawki tu i tam. Jeśli musisz przesunąć biurka, bo są zbyt blisko siebie, zrób to.

Problemem jest to, że wiele firm nie ma naprawdę wiele do wyboru w zakresie układu muszą iść z początkowo ze względu na kształt i wielkość pokoju mają. Być może dlatego tak wiele firm idzie w dół linii otwartych biur planu.

Jednakże, jeśli masz zakres do zmiany rzeczy, to jest coś, co należy rozważyć. Biura komórkowe mogą być trasą, którą można przejść w dół, ale jak o agile metody? Jest to bardzo popularna droga, która daje pracownikom wybór miejsca, w którym chcą pracować na co dzień.

Stworzenie zwinnej przestrzeni roboczej nie musi kosztować fortuny, a wystarczy spojrzeć na wielkość biura i sprawdzić, czy wydzielenie osobnych stref dla różnych rodzajów pracy jest opłacalne, czy też nie.

Najważniejsze jest to, że jako pracodawca musisz pamiętać o różnych rolach, jakie może odegrać sposób, w jaki urządzone jest Twoje biuro. Jeśli możesz zmniejszyć szanse na konflikt poprzez redukcję stresu w miejscu pracy, powinieneś dążyć do tego celu.

Dlaczego nie zapytać pracowników, co sądzą o układzie biura i czy mogą przedstawić sugestie, które mogłyby uczynić ich doświadczenie zawodowe bardziej pozytywnym? Dzięki temu nie będziesz musiał ciągle przyklejać bandaży na regularne konflikty, a zamiast tego będziesz mógł oczekiwać wzrostu wydajności, o którym wspomnieliśmy na początku.

Autor

Karolina Tomasiewicz

Redakcja midimax.pl

To może Cię zainteresować