Czy można pracować zdalnie i nadal czuć się częścią zespołu?

24 czerwca 2022

Praca zdalna jest z pewnością coraz popularniejsza i coraz więcej osób decyduje się na pracę w odległych zakątkach świata. Nie jest to zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagę korzyści!

Największym minusem pracy zdalnej jest fakt, że będziesz pracować dosłownie sam. Wprawdzie masz kontakt z ludźmi przez Internet i możesz dzwonić do swoich przyjaciół i kolegów, kiedy tylko chcesz, ale to zupełnie co innego niż bycie częścią ruchliwej i dobrze prosperującej przestrzeni biurowej, z nowoczesnym z nowoczesnym wystrojem biura i atmosferą pracy zespołowej.

Pojawia się więc pytanie, czy można pracować zdalnie i nadal być częścią zespołu, czy też jest się całkowicie wykluczonym?

Aby odpowiedzieć na to pytanie na to pytanie, musimy przyjrzeć się pracy zdalnej nieco bardziej szczegółowo.

Czy pracownicy zdalni są pracownikami najemnymi czy freelancerami?

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących tego, kto właściwie zatrudnia pracowników zdalnychi nie ma jednej, jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy pracownicy zdalni są w rzeczywistości freelancerami, ale zamiast pracować w domu, przemieszczają się z miejsca na miejsce. W takim przypadku są oni uważani za cyfrowych nomadów.

Z drugiej strony, niektórzy freelancerzy faktycznie pracują zdalnie dla określonej firmy. Zwykle mają umowę o pracę i określoną ilość pracy, którą muszą wykonać dla danej firmy każdego miesiąca, ale nie otrzymują świadczeń pracowniczych, takich jak urlop wypoczynkowy czy wynagrodzenie chorobowe.

Inni pracownicy zdalni są zatrudniani tylko przez jedną firmę i choć zazwyczaj nie otrzymują regularnych świadczeń z tytułu zatrudnienia, to różnią się one w zależności od miejsca.

Na przykład, osoba zatrudniona na pełny etat w biurze może zdecydować, że chce zapytać, czy może pracować zdalnie, ale nadal wykonywać tę samą pracę. Poprosi o elastyczne warunki pracy, a po ich rozważeniu, jeśli firma zdecyduje Jeśli firma uzna, że jest to wykonalne, pracownik opuści swoje zwykłe krzesło biurowe i będzie pracował gdziekolwiek zechce. W takim przypadku pracownik nadal będzie zatrudniony przez firmę, tylko na podstawie innej umowy.

Jeśli Twoja sytuacja jest podobna do tej opisanej powyżej, opuścisz środowisko biurowe, pełne kolegów, których dobrze znasz, i będziesz pracować z dala od nich, prawdopodobnie przez większość czasu. Można odwiedzać biuro od czasu do czasu na spotkania i spotkaniaale ogólnie rzecz biorąc, jest się całkowicie zdalnym.

W tym miejscu problemy mogą pojawić się problemy. Jeśli pracownik nigdy nie spotkał się z ludźmi w biurze, raczej nie będzie tęsknił za samym zespołem, ale jeśli ma przeszłość przeszłości, może to być trudna zmiana.

Czy praca zdalna jest samotna?

Praca zdalna nie jest dla wszystkich, a powodem tego jest izolacja. Niektórzy ludzie doskonale czują się, pracując w pojedynkę, podczas gdy inni po prostu nie mogą sobie z tym poradzić. Istnieje kilka sposobów na pokonanie samotności w pracy zdalnej, w tym regularne meldowanie się za pośrednictwem wiadomości u byłych współpracowników, praca w przestrzeniach co-workingowych i jednoczesne korzystanie z ich ergonomicznych krzeseł, a także regularne odwiedzanie biura w celu nadrobienia zaległości. Niektóre firmy organizują także regularne wideokonferencje spotkania kontrolne z pracownikami zdalnymi. W ten sposób pracownicy czują się częścią zespołu.

Niektórzy decydują się na pracę zdalną na krótki okres, np. na okres letni, a inni wybierają ją na stałe. Jest to wybór osobisty, ale należy zdawać sobie sprawę z izolacji.

Czy kiedykolwiek poczujesz się częścią zespołu? Tak i nie. Jeśli opuściłeś zwykłe środowisko biurowe, aby pracować zdalnie, prawdopodobnie nie będziesz czuł się jego częścią w takim stopniu, jak wcześniej. Jeśli nigdy nie poznałeś zespołu, nie będziesz wiedział, co tracisz, ale możesz nie czuć się tak związany ze swoją pracą, jak w innym przypadku.

Praca zdalna to wspaniała możliwość, ale z pewnością trzeba rozważyć jej zalety i wady, zanim się na nią zdecydujemy.

Autor

Ewelina Szymczak

Redakcja midimax.pl

To może Cię zainteresować