Świadomość zdrowia psychicznego w pracy

9 czerwca 2022

Według Mental Health Foundation w 2014 roku 19,7% osób powyżej 16 roku życia w Wielkiej Brytanii wykazywało objawy lęku lub depresji.
Biorąc pod uwagę nieustannie włączony styl życia, jaki prowadzimy prawie 5 lat później, ta statystyka prawie na pewno wzrosła.

To przerażająca statystyka. Niewiele brakuje, by dotyczyła jednej czwartej dorosłej populacji Wielkiej Brytanii.

Jest całkiem prawdopodobne, że wielu z Was, czytających te słowa, cierpi na jakieś zaburzenia psychiczne. Należy pamiętać, że depresja nie jest jedyną chorobą, na którą można zachorować, i że istnieje długa lista innych problemów, takich jak lęk, schizofrenia, choroba dwubiegunowa - lista ta jest długa i długa. Musimy przełamać stygmatyzację, która niestety nadal towarzyszy problemom ze zdrowiem psychicznym, i zadbać o większą świadomość. Większa świadomość sprawi, że więcej osób będzie szukać pomocy, a w rezultacie więcej osób zobaczy znów jasne dni.

Czy w Twoim biurze funkcjonuje polityka lub plan dotyczący świadomości zdrowia psychicznego? Czy uwzględniasz tego typu szkolenia lub podnoszenie świadomości w swoim pakiecie dotyczącym zdrowia i dobrego samopoczucia? Czy w ogóle masz pakiet dotyczący zdrowia i dobrego samopoczucia? Jeśli nie, najwyższy czas to zrobić.

Aby dowiedzieć się, dlaczego świadomość zdrowia psychicznego w miejscu pracy jest tak istotna, zapoznaj się z tą otwierającą oczy infografiką.

Źródło: www.elearninginfographics.com/mental-health-in-the-workplace-infographic

Usiądź i zapoznaj się z tymi statystykami. Tylko 11% pracowników siedzących przy biurkach uznało, że powinni porozmawiać o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym ze swoim przełożonym. Dlaczego? Być może nie czuli się do tego zdolni, być może czuli się zawstydzeni, niezależnie od przyczyny - to musi się zmienić.

Ponadto, tylko 22% menedżerów odbyło szkolenie na temat zdrowia pracowników, ale wielu z nich chętnie by je wzięło. Najbardziej uderzająca statystyka?
Lepsze wsparcie dla pracowników w zakresie zdrowia psychicznego mogłoby przynieść brytyjskim firmom oszczędności rzędu 8 miliardów funtów rocznie. To naprawdę dużo pieniędzy!

Sposoby zwiększania świadomości i wspierania pracowników

Oczywiście nie chodzi tu o oszczędzanie pieniędzy, ale o wspieranie pracowników. Chodzi o wybór odpowiedniego systemu biurek biurowych, który pozwoli im wydobyć z siebie to, co najlepsze i sprawi, że poczują się doceniani i wspierani. Chodzi o regularne spotkania i prowadzenie polityki otwartych drzwi, aby każdy, kto czuje potrzebę porozmawiania o czymś, mógł to zrobić bez obaw i bez osądzania. Pamiętaj, że Twoi pracownicy są ludźmi.

W wielu wysokiej klasy biurach znajdują się miejsca, w których pracownicy mogą się wyciszyć w razie potrzeby, co doskonale wpływa na redukcję stresu. Włączenie naturalnych elementów do przestrzeni biurowej może również zmniejszyć niepokój i napięcie.

A może by tak zaoferować pracownikom bezpłatne poufne usługi doradcze? Wspieranie środowiska pracy zespołowej, w którym wszyscy troszczą się o siebie nawzajem i wspierają pracowników w trudnych chwilach, to także fantastyczny sposób na zapewnienie wszystkim szczęścia i zdrowia, a także na podniesienie ogólnego morale.

Warto pomyśleć o modułowych kabinach biurowych, aby zapewnić pracownikom prywatność, której potrzebują od czasu do czasu, oraz o parawanach biurowych, które można odpowiednio przestawiać.

Dobre poznanie swoich pracowników jest kluczem do zrozumienia, kiedy coś jest nie tak. Ważne jest także, aby stworzyć środowisko, w którym pracownicy będą mogli łatwo zwrócić się o pomoc, jeśli będą jej potrzebować. Pamiętaj, że dla osoby cierpiącej na jakiekolwiek schorzenie psychiczne zwrócenie się o pomoc nie będzie łatwe, ale ułatwienie tego procesu zachęci ją do tego.

Ostatnim pomysłem jest włączenie wiedzy o zdrowiu psychicznym do obowiązkowych szkoleń dla pracowników. Oznacza to, że wszyscy wiedzą, na co zwracać uwagę, co robić, jeśli podejrzewają, że ktoś ma problemy, jak postępować w danej sytuacji i co robić, jeśli sami czują, że potrzebują dodatkowego wsparcia. Zwiększając świadomość, oferując większe wsparcie i obalając stygmatyzację, możemy zrobić wiele, by zmniejszyć te przerażające statystyki, o których wspomnieliśmy na samym początku.

Autor

Ryszard Bogusz

Redakcja midimax.pl

To może Cię zainteresować