Ostateczny przewodnik po szczęśliwych pracownikach

24 czerwca 2022

Nie trzeba być naukowcem, aby wiedzieć, że kiedy ktoś jest szczęśliwy, jest bardziej skłonny pracować ciężej i robić więcej dla ludzi wokół siebie. Można to przypisać endorfinom lub ogólnie podnoszącemu na duchu uczuciu, ale szczęście jest zaraźliwe i działa motywująco na wszystkich w pobliżu.

Jeśli weźmiemy to stwierdzenie i dostosujemy je do scenariusza miejsca pracy, czy widzimy, jak ważne jest zapewnienie, aby nasze biuro było szczęśliwe?

Morale to coś, co rozumie każdy wysokiej klasy menedżer, który wie, że aby firma była wydajna i zarabiała pieniądze, zaangażowanie i szczęście pracowników musi być na pierwszym miejscu. Twoi pracownicy są Twoim największym kapitałem, a traktowanie ich jak zwykłe liczby nie jest najlepszym sposobem na zapewnienie rozwoju i sukcesu firmy! Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś dobrze traktować swoich pracowników tylko dlatego, że chcesz na nich zarobić. Oznacza to traktowanie ich jak ludzi i zrozumienie, jak istotny wkład wnoszą w osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest rodzina biznesowa.

W tym przewodniku przedstawimy wszystko, co musisz wiedzieć o zapewnianiu szczęścia swoim pracownikom. Oczywiście, szczęście pochodzi w pewnym stopniu z wewnątrz i nie można powstrzymać wydarzeń w życiu prywatnym pracowników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na ich wyniki w pracy. Możesz jednak zadbać o to, aby to, co możesz kontrolować, dobrze kontrolować, zapewniając im środowisko pracy, jakiego pragną i potrzebują, oraz dbając o to, aby w czasie pracy czuli się wspierani, wysłuchiwani i czuli się komfortowo.

Stres jest jednym z największych powodów, dla których firmy tracą pieniądze. Pracownicy stają się przemęczeni, spada ich morale, wzrasta liczba zachorowań, a stracone dni pracy kosztują firmę pieniądze. Popełniane są błędy, cierpią na tym klienci, a cała firma traci koncentrację. Wszystko to można zmienić, tworząc w biurze kulturę, która wspiera każdego pracownika, odzwierciedlając całkowitą sprawiedliwość i równość.

Aby zwrócić uwagę na ten problem, zapoznaj się z tą infografiką, która przedstawia zaskakująco wysokie koszty stresu w brytyjskich firmach.

Źródło - https://www.in-equilibrium.co.uk/stress-business-cost-and-solutions-infographic/

Zaskakujące jest to, jak wielu menedżerów nie wie, od czego zacząć, jeśli chodzi o rewolucję w przestrzeni biurowej i zapewnienie bardziej pozytywnej atmosfery. Jednak szczęście Ci sprzyja, ponieważ ten przewodnik pokaże Ci, jak to zrobić.

Dlaczego szczęśliwy pracownik to wydajny pracownik

Zanim przejdziemy do praktycznych porad, musimy dokładnie wyjaśnić, dlaczego szczęśliwy pracownik jest korzystny dla Twojej firmy.

Aby dobrze to wyjaśnić, pomyśl o chwilach, kiedy byłeś bardzo zadowolony ze swojej pracy. Czas, w którym czułeś się wspierany, szczęśliwy i nie miałeś żadnych oporów, aby każdego ranka wstać do pracy. Wiele osób ma trudności z przypomnieniem sobie takiego wydarzenia, ale jeśli się skoncentrujesz, znajdziesz co najmniej jeden lub dwa dni, do których możesz nawiązać!

Poczucie zadowolenia z pracy oznacza, że chętnie stawiasz sobie codzienne wyzwania. Chcesz robić więcej, chcesz być doceniany i chcesz pomagać innym. Jest to uczucie, które popycha pracownika do osiągania celów i wykorzystania własnego potencjału, ale także korzystnie wpływa na kierunek rozwoju firmy.

Szczęśliwy pracownik przywiązuje wagę do swojej pracy. Postrzega ją jako przedłużenie swojego życia i dlatego chce, aby firma również odniosła sukces. Oznacza to, że będą dokładać wszelkich starań. Będą pracować nieco ciężej, wpadać na nowe pomysły, a ironią losu jest to, że szczęśliwi pracownicy dosłownie kipią od nowych pomysłów i kreatywnych rozwiązań problemów!

Firma może skorzystać z tych pomysłów, aktywnie ich słuchając i traktując je poważnie. Kto wie, być może pojawi się pomysł, który całkowicie zmieni kierunek rozwoju firmy i przyniesie o wiele większe zyski! Kilka głów jest o wiele lepszych niż jedna, a kiedy pracownicy są zadowoleni i zaangażowani, będziesz mieć więcej pomysłów niż wiesz, co z nimi zrobić!

W pomieszczeniu panuje również bardziej pozytywna atmosfera, a to samo w sobie jest naprawdę zaraźliwe. Wszyscy podchwycą tę podniosłą atmosferę i wkrótce zauważysz uśmiechy na każdym kroku. Nie jest to naciągane ani nierealne; każdy miewa dni, kiedy wolałby zostać w łóżku, bo jest zmęczony, i te dni się nie liczą. Mówimy tu o chęci pójścia do pracy dlatego, że się chce, a nie dlatego, że się po prostu musi. Szczęśliwi pracownicy nie siedzą i nie patrzą na zegar, chcąc, by szybciej się poruszał; są zdumieni, jak szybko płynie czas, ponieważ są tak zaangażowani w swoją pracę!

Wszystko to składa się na obraz produktywności, a to z kolei prowadzi do rentowności. Im bardziej rentowna jest firma, tym mniej popełnia się mniej błędów, tym więcej pracy się wykonuje i tym więcej innowacji z niej wynika. Poprawia to relacje z klientami, przyciąga nowe firmy, przyciąga do biur nowe talenty i pomaga firmie wyprzedzić konkurencję.

Nie ma żadnych minusów.

Czym jest morale i co się na nie składa?

Przed chwilą mówiliśmy o szczęściu, ale czym jest morale? Czy to jest to samo?

Tak i nie.

Morale łączy się ze szczęściem, ale na tym się nie kończy. Morale obejmuje motywację, nowe pomysły, chęć uczenia się i pragnienie osiągania dobrych wyników. Oczywiście szczęście ma tu swój udział, ale to nie wszystko, o co chodzi w morale.

Obejrzyj poniższy film, który porusza interesującą kwestię tego, skąd właściwie bierze się morale.

Jest wiele czynników wpływających na morale, a większość z nich polega na tym, aby pracownik czuł się wzmocniony, doceniony i wysłuchany. Główne czynniki wpływające na morale to:

  • Poczucie, że jest się cenionym pracownikiem
  • Poczucie bycia wysłuchanym za każdym razem, gdy zgłaszane są sugestie i pomysły
  • Poczucie wsparcia i świadomość, że można zwrócić się do pracodawcy i zostać potraktowanym poważnie w przypadku problemów lub obaw
  • Zespół wspierających i podobnie myślących współpracowników
  • Zróżnicowane obciążenie pracą, która nie jest ani zbyt duża, ani zbyt mała
  • Regularne wyzwania, które nie powodują stresu, ale wystarczająco rozwijają Twoje umiejętności
  • możliwość uczenia się i rozwoju poprzez szkolenia i kształcenie
  • komfortowe środowisko pracy, inspirujące pod względem wystroju i wzornictwa, a także przyjazne dla ciała, z odpowiednimi rodzajami mebli biurowych
  • możliwości awansu i rozwoju zawodowego
  • Równe, zróżnicowane i integracyjne środowisko pracy dla wszystkich
  • Kierownictwo, które traktuje wszystkich sprawiedliwie i nie deleguje pracy dla samej jej konieczności
  • Regularne zajęcia społeczne, które pozwalają współpracownikom zacieśniać więzi w zespole
  • Wspólny cel, np. praca, na której Ci zależy

Może się to wydawać długą listą, ale większość z nich jest zdroworozsądkowa i sprowadza się do traktowania pracowników jak ludzi, a nie jak liczb. W ostatecznym rozrachunku każdy chce być traktowany poważnie i traktowany tak, jakby był coś wart. Ludzie mają wrodzone pragnienie bycia częścią czegoś większego niż oni sami, a Ty, jako pracodawca, możesz to wykorzystać, tworząc środowisko pracy zespołowej, w którym dąży się do wspólnego celu.

Wiele firm przekonuje się również, że łączenie się z lokalnymi organizacjami charytatywnymi to świetny sposób na podniesienie morale. W ten sposób powstaje wspólny cel do osiągnięcia, np. zbiórki pieniędzy i imprezy, a wszyscy mają poczucie dobre samopoczucie ponieważ pracujesz na rzecz tych, którzy mają mniej szczęścia. Z pewnością warto się nad tym zastanowić, ponieważ nie tylko przynosisz korzyści firmie, ale także innym!

Wniosek z tego taki, że aby odnieść sukces w biznesie, należy bardzo poważnie traktować kwestię morale. Firma, w której poziom morale jest niski, w końcu upadnie - to takie proste. Pracownikom będzie coraz mniej zależeć na pracy, będą popełniać błędy z powodu braku koncentracji, klienci będą mieli na to wpływ i mogą przenieść się do jednego z konkurentów, słowo się rozejdzie i zanim się obejrzysz, będziesz tracić pieniądze. Spada produktywność, a Ty staczasz się po równi pochyłej ku porażce.

Oto, jak niezwykle ważne jest morale.

Dlaczego kierownictwo ma do odegrania ogromną rolę w zapewnianiu szczęścia pracowników

Nieco później omówimy 10 sposobów na zapewnienie szczęścia pracowników. Zauważysz, że każda z tych metod jest inicjowana i utrzymywana przez kierownictwo.

Złe zarządzanie jest jednym z największych powodów, dla których pracownicy opuszczają firmę i przenoszą się gdzie indziej. Poczucie braku wsparcia i całkowity brak przywództwa nie sprzyjają tworzeniu szczególnie radosnego lub wspierającego środowiska, a jednym z największych problemów współczesnych firm jest to, że kierownictwo nie uznaje swojej roli w utrzymaniu poziomu zatrudnienia.

Wystarczy kiepski menedżer, aby zdemotywować pracownika, zwłaszcza kogoś, komu brakuje pewności siebie i kto potrzebuje odrobiny przywództwa lub mentoringu. W takim przypadku pracownik ten całkowicie traci swój potencjał, a firma nie będzie w stanie w żadnym momencie wydobyć z niego tego, co najlepsze. Im dłużej trwa słabe zarządzanie, tym więcej szkód jest wyrządzanych. Pracownicy zaczynają zwracać się przeciwko sobie, dochodzi do konfliktów, a cała przestrzeń biurowa staje się miejscem, do którego nikt nie chce przychodzić.

Mimo że menedżer nigdy nie może być "jednym z bandy", zapewnienie pewnej bliskości i przystępności ma zasadnicze znaczenie. Pracownicy, którzy wiedzą, że drzwi ich menedżera są zawsze otwarte, jeśli mają problem, o wiele chętniej zwrócą się do niego, jeśli będą mieli sprawę, o której chcą porozmawiać. Na stronie o wiele lepszy jest taki scenariusz niż grupa pracowników, którzy rozpaczliwie potrzebują porozmawiać ze swoim menedżerem, ale boją się do niego podejść.

Na przykład, pracownik może czuć się przytłoczony i odczuwać zbyt dużą presję w pracy i chciałby porozmawiać ze swoim przełożonym na temat stresu, który go dotyka. Niestety, nie czuje się na siłach, aby to zrobić, ponieważ jest niedostępny, a także dlatego, że nie sądzi, by potraktowano go poważnie. Jest to kultura strachu, która w najmniejszym stopniu nie sprzyja produktywności.

Zbyt wielu menedżerów przywiązuje zbyt dużą wagę do podejmowania decyzji i koncentracji na biznesie, ale nie zauważa, że zaniedbuje najważniejszy atut firmy - swoich pracowników. Jako menedżer musisz zdawać sobie sprawę z siły, jaką dysponują Twoi pracownicy, i dbać o nich, odzwierciedlając ich znaczenie w obrazie Twojej firmy.

Ważne jest również to, jak mówisz do swoich pracowników, aby motywować ich we właściwym kierunku. Zapoznaj się z tą użyteczną infografiką, która bardzo dobrze ilustruje tę kwestię.

Źródło - https://www.visualcapitalist.com/11-things-leaders-should-never-say-to-their-team/

Teraz, gdy już szczegółowo przedstawiliśmy znaczenie szczęścia i morale oraz powiedzieliśmy, dlaczego kierownictwo ma tak ważną rolę do odegrania w całym tym obrazie, przejdźmy do konkretów. Omówimy teraz 10 różnych sposobów zwiększania szczęścia pracowników, które jednocześnie wpływają na zaangażowanie, morale i wydajność.

10 sposobów na zapewnienie szczęśliwych pracowników

Jeśli zapytasz kogoś, co sprawia, że jest szczęśliwy w miejscu pracy, prawdopodobnie poda mnóstwo różnych sugestii i nigdy nie uda Ci się zadowolić wszystkich w 100%. Możesz jednak skupić się na głównych obszarach i upewnić się, że robisz to dobrze.

Omówimy 10 różnych sposobów na zapewnienie zadowolenia pracowników, a warto spróbować zastosować wszystkie 10, jeśli to możliwe. Dobra wiadomość jest taka, że żadna z tych sugestii nie będzie kosztować Cię dużo pieniędzy, a większość z nich można wdrożyć od razu. Wiele zależy od sposobu myślenia i kultury biurowej, i chociaż niektóre z tych sugestii mogą wymagać czasu, aby faktycznie wpłynąć na poziom szczęścia i morale, każdy postęp jest dobry na samym początku.

Bez dalszego zastanawiania się, omówmy naszą dziesiątkę najlepszych rozwiązań.

#1 - Wygodna, pomocna i atrakcyjna przestrzeń biurowa

Biuro, które jest lekkie, przestronne, wygodne, ma jasny wystrój i w zasadzie jest powodem do dumy, to przestrzeń, do której pracownicy będą chcieli codziennie przychodzić. Jeśli pomyślisz o biurach, w których pracowałeś w trakcie swojej kariery, czy któreś z nich wyróżnia się dobrymi lub złymi cechami?

Ciemne i małe biura obniżają morale po prostu przez pośrednictwo. Przestrzeń Przestrzeń nie pozwala na ruch, kreatywność, a brak światła jest wręcz przygnębiający. Z drugiej strony, przestrzeń która jest jasna, ma dużo świeżego powietrza i światła wpadającego do środka i na zewnątrz, a także jest urządzona w kolorach pobudzających kreatywność, jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

Nie chodzi o wyburzanie ścian czy przeprowadzkę do większej przestrzeni, ale o jak najlepsze wykorzystanie tego, co się ma. Oczywiście, jeśli masz pieniądze na gruntowny remont, zrób to! Pieniądze szybko się zwrócą dzięki dodatkowym zyskom z wydajności.

Główne punkty, na które należy zwrócić uwagę przy tworzeniu idealnego miejsca pracy, to:

  • Duża ilość światła naturalnego oraz oświetlenie sztuczne, które nie jest zbyt uciążliwe dla oczu.
  • jak największy dopływ świeżego powietrza przez otwarte okna, które nie są zasłonięte ciężkimi roletami lub przechowywanymi przedmiotami
  • Odpowiednia temperatura, tzn. nie za gorąco i nie za zimno, z wentylacją zapewniającą wszystkim komfort pracy.
  • Biurka biurowe, które są odpowiednie do wykonywanych zadań, np. wystarczająco duże, ale nie za duże, i które w pełni wykorzystują dostępną przestrzeń. Mogą to być biurka narożne, biurka z ławką, biurka proste - wszystko, co tylko chcesz!
  • Odpowiednie krzesła biurowe do zadań, które będą wykonywać Twoi pracownicy. Może to oznaczać szukanie ergonomicznych opcji zapewniających wygodę, ale także rozważenie innych rodzajów siedzeń dla różnych obszarów.
  • Łatwe w użyciu systemy archiwizacji, które nie powodują frustracji i nie marnują czasu. Nowoczesne szafy biurowe, które są odpowiednio zorganizowane, są koniecznością lub systemy cyfrowe, takie jak przechowywanie w chmurze.
  • Jasny i inspirujący wystrój. Kolory takie jak żółty, zielony i niebieski idealnie sprzyjają kreatywności, ale można też wybrać monochromatyczny wystrój, który będzie wyglądał elegancko, pod warunkiem, że zapewni się wystarczającą ilość światła. W małym biurze monochromatyczny wystrój może wyglądać bardzo ciemno
  • Wykorzystanie elementów biofilicznych wszędzie tam, gdzie to możliwe, takich jak małe rośliny na biurkach i nieco większe rośliny rozmieszczone w przestrzeni. Są one idealne do oczyszczania powietrza, ale także uwalniają od stresu i poprawiają koncentrację.
  • Różne przestrzenie dla różnych rodzajów pracy. Wiele biur decyduje się na wdrożenie zwinnego sposobu pracy. Oznacza to wydzielenie stref ciszy, współpracy, przerw i innych obszarów, w których konkretne zadania mogą być wykonywane w bardziej szczegółowy sposób. Są to bardzo kreatywne przestrzenie, idealne do podniesienia morale.
  • Strefy relaksu lub przerwy, do których pracownicy mogą się udać, gdy czują się nieco przytłoczeni i potrzebują pięciu minut dla siebie. Powinny one również zapewniać łatwy dostęp do przestrzeni na zewnątrz, aby pracownicy mogli zaczerpnąć świeżego powietrza w razie potrzeby.

Przeniesienie biura i znalezienie idealnego otoczenia może wymagać czasu i odrobiny wysiłku, ale jest więcej niż warte ze względu na rezultaty, jakie przyniesie. Zapewniając swoim pracownikom wygodną i atrakcyjną przestrzeń biurową, dajesz im miejsce, do którego będą chcieli przychodzić każdego dnia. W ten sposób tworzysz również bardzo pozytywne pierwsze wrażenie dla osób odwiedzających Twoją firmę.

#2 - Wprowadź politykę otwartych drzwi

Poruszaliśmy ten temat już kilka razy, ale z pewnością jest to jeden z najlepszych sposobów, aby pomóc pracownikom czuć się wspieranym i docenianym.

Jeśli pracownik ma problem ze swoim stanowiskiem pracy lub osobisty problem w pracy, który powoduje u niego stres i dyskomfort, powinien mieć możliwość porozmawiania o tym ze swoim przełożonym, bez poczucia, że nie zostanie potraktowany poważnie.

Tak, menedżerowie są zajęci podejmowaniem decyzji i innymi zadaniami związanymi z zarządzaniem, ale to nie znaczy, że jest to usprawiedliwienie dla ich niedostępności dla pracowników. Nikt nie jest aż tak zajęty!

Strona otwarte drzwi Polityka otwartych drzwi nie oznacza dosłownie, że Twoje drzwi są zawsze szeroko otwarte, ale oznacza, że Twoi pracownicy czują się pewnie, że mogą zapukać do Twoich drzwi, aby porozmawiać, kiedy czują taką potrzebę. Prawdopodobnie okaże się, że zdarza się to bardzo rzadko, zwłaszcza jeśli stworzysz odpowiednią atmosferę w miejscu pracy i poprawisz poziom morale. Jeśli jednak pracownicy będą chcieli o czymś porozmawiać, będą czuli się bardziej kompetentni, aby to zrobić. Dzięki temu problemy będą rozwiązywane szybko i skutecznie, a nie będą się przedłużać i powodować długotrwałe, przewlekłych problemów.

Nie oznacza to również, że należy zarezerwować miejsce w sali konferencyjnej i omawiać sprawy w sposób formalny, lecz oznacza nieformalną rozmowę między kierownikiem a pracodawcą, z możliwością pogłębienia tematu, jeśli wymaga tego dana kwestia. W tym momencie pracownicy muszą po prostu wiedzieć, że zostaną wysłuchani, potraktowani poważnie, a nie odepchnięci. Wszystko to sprowadza się do traktowania pracowników jak ludzi!

#3 - Skup się na równym, integracyjnym i zróżnicowanym miejscu pracy

Nieodłącznym elementem bycia traktowanym poważnie, a nie odsuwanym, jest zapewnienie, że wszyscy są traktowani równo.

W dzisiejszych czasach mamy ogromną świadomość równości, różnorodności i integracji. Nie powinniśmy być tego świadomi, ponieważ powinny być one czymś oczywistym. Każdy powinien być traktowany tak samo, nie musimy tego podkreślać! Niestety, w niektórych obszarach Niestety, w niektórych obszarach musimy zwracać na to uwagę i ważne jest, byś sprawdził, czy w Twoim miejscu pracy nie ma problemów w tym zakresie.

Zapoznaj się z tym bardzo przydatnym filmem, który omawia tę bardzo ważną kwestię nieco bardziej szczegółowo.

Wszystko to oznacza, że niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej, rasy, religii, niepełnosprawności czy czegokolwiek innego, każdy ma takie same możliwości, jest tak samo wysłuchiwany, tak samo słuchany przy meblach w sali konferencyjnej, traktowany tak samo poważnie jak wszyscy inni i tak samo traktowany. Równe, zróżnicowane i integracyjne miejsce pracy to miejsce pracy o wysokim morale, a jest to coś, czego nowe talenty będą szukać, decydując się na pracę u Ciebie lub u konkurencji. Jest to z pewnością jedna z najważniejszych kwestii, którymi kierują się dziś pracownicy.

#4 - Wprowadzanie środowiska pracy zespołowej

Środowisko pracy zespołowej jest szczęśliwszym i bardziej produktywnym miejscem pracy. Wszyscy pracują razem, mając jeden cel na uwadze, każdy czuje się wspierany i nikt nie jest pominięty ani osamotniony. Jest to o wiele lepsza sytuacja niż ta, w której kilka osób pracuje samodzielnie, czuje się pod presją i walczy o dotrzymanie terminów.

Wiele z tych kwestii dotyczy także współpracy. Współpraca jest kluczem do szczęścia pracowników na wiele sposobów, ponieważ pozwala kreatywność pomysłów. Umieść w swoim biurze kilka kabin, w których pracownicy będą mogli urządzać burze mózgów i wymyślać innowacyjne sposoby rozwiązania problemów, a przekonasz się, że morale wzrośnie. Ponadto wszyscy czują, że są częścią czegoś, a nie tylko chodzą do pracy po to, aby zarobić pieniądze.

Stworzenie tego typu środowiska wymaga po prostu nieco szerszego myślenia w zakresie projektowania biur. Aby ludzie mogli współpracować, muszą mieć możliwość poruszania się. Idealnym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnej przestrzeni do współpracy, np. z modułowym biurkiem, które można przemieszczać w zależności od potrzeb.

W takich przestrzeniach zazwyczaj znajdują się modne meble biurowe, które zwiększają kreatywność, zapewniając jednocześnie, że osoby pracujące w ciszy nie będą przeszkadzać. Jest to również część modelu pracy zwinnej, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Warto także pomyśleć o organizowaniu okazjonalnych dni i ćwiczeń integracyjnych oraz imprez towarzyskich na specjalne okazje. To w znacznym stopniu przyczyni się do stworzenia więzi między pracownikami i sprawi, że wszyscy będą dążyć w tym samym kierunku.

Choć nigdy nie można wykluczyć możliwości wystąpienia konfliktu w biurze, szczęśliwe środowisko pracy zespołowej sprawia, że prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest znacznie mniejsze.

#5 - pytaj o sugestie i traktuj je poważnie

Aby pracownicy czuli, że traktujesz ich poważnie, musisz pytać ich o zdanie w ważnych kwestiach, a także swobodnie prosić o sugestie. W ten sposób pokazujesz pracownikom, że zależy Ci na ich opinii i że uważasz, iż dzięki swoim pomysłom mogą zmienić kierunek rozwoju firmy. Dzięki temu pracownicy czują się podniesieni na duchu i są częścią większej całości.

Oczywiście nie można tak po prostu prosić o opinie i nie traktować ich poważnie, dlatego należy naprawdę wysłuchać wszystkich sugestii, które się pojawią. Weź je wszystkie pod uwagę i zdecyduj, które z nich są możliwe do zrealizowania, a które nie. Miłym akcentem jest również rozmowa z pracownikami, gdy nie czujesz, że możesz zrealizować któryś z ich pomysłów, aby nie mieli wrażenia, że po prostu zepchnąłeś go na bok.

Organizowanie cotygodniowych lub dwutygodniowych spotkań informacyjnych to świetny pomysł na wyciąganie pomysłów z eteru. Zbierz wszystkich wokół krzeseł biurowych i przeprowadź nieformalne spotkanie. Poproś o pomysły dotyczące pewnych kwestii i zanotuj wszystkie sugestie, które się pojawią.

#6 - Omów zmiany, a nie tylko o nich mów

Kiedy w firmie lub w samym biurze szykują się zmiany, zbyt wielu menedżerów po prostu mówi pracownikom, co się wydarzy, i nie zastanawia się nad tym, jaki wpływ zmiany mogą mieć na ich morale lub poziom niepokoju. Zamiast przedstawiać pracownikom plan, dlaczego nie przedyskutować go z nimi wcześniej i nie sprawdzić, czy mają jakieś pomysły lub sugestie, które mogłyby być lepsze od tych, które Ty masz? Nie zakładaj, że znasz wszystkie odpowiedzi!

Przed wprowadzeniem poważnych zmian warto usiąść z wszystkimi i wyjaśnić, na czym polega problem lub pomysł. Wyjaśnij, że nic nie zostało jeszcze ustalone i że jesteś otwarty na wszelkie pomysły. W ten sposób można ograniczyć niepokój i dać pracownikom do zrozumienia, że zależy nam na tym, aby wszelkie zmiany miały na nich wpływ. O wiele łatwiej jest radzić sobie ze zmianami w biurze, jeśli wszyscy wiedzą, co się dzieje na każdym kroku. Żadnych przykrych niespodzianek!

Zmiany te mogą być duże lub małe. Może to być coś tak drobnego, jak rozważenie wprowadzenia aktywnej pracy z wykorzystaniem stołów o podwyższonej wysokości, a może to być kompletna przebudowa działu. Cokolwiek to jest, informuj o tym swoich pracowników.

#7 - Skup się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu

Zdrowi pracownicy to szczęśliwi i wydajni pracownicy! Wspomnieliśmy wcześniej o zapewnieniu pracownikom przyjaznego i komfortowego środowiska pracy oraz mebli, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Przygotuj dla swoich pracowników pakiet dobrego samopoczucia, który obejmuje usługi doradcze, pomoc w rzuceniu palenia, wiedzę na temat zdrowego odżywiania, być może tańsze ubezpieczenie zdrowotne lub wstęp na siłownię, czyli wszystko, co jest związane ze zdrowiem.

W ten sposób pokazujesz swoim pracownikom, że zależy Ci na nich i ich dobrym samopoczuciu. Możesz pomyśleć, że to strata pieniędzy, ale tak nie jest! Każdego roku firmy tracą ogromne sumy pieniędzy z powodu zwolnień lekarskich i utraconych dni roboczych. Skupiając się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, ograniczasz te koszty i zapewniasz sobie rentowność. Całkowity koszt niezdrowych i nieszczęśliwych pracowników jest zawsze o wiele wyższy niż wszystko, co zapłacisz, aby zmienić tę sytuację.

#8 - od czasu do czasu poczęstuj swoich pracowników

Każdy ma frajdę z tego, że od czasu do czasu zrobi coś miłego dla kogoś innego, to samo dotyczy menedżerów, którzy robią miłe rzeczy dla swoich pracowników! Podaruj swoim pracownikom od czasu do czasu coś miłego, na przykład kosz babeczek lub wypad do lokalnego pubu po pracy! Wszystko to pokazuje, że doceniasz pracę, jaką dla Ciebie wykonują, a w rezultacie będą się oni czuli dowartościowani i będą dla Ciebie pracować jeszcze ciężej.

Nie musi to być regularne i nie musi to być nic wielkiego, ale wystarczy prosty gest od czasu do czasu, aby pracownicy wiedzieli, że cenisz ich jako jednostki, a nie jako liczby.

#9 - Oferuj szkolenia i możliwość awansu

Kiedy pojawiają się możliwości awansu, upewnij się, że są one sprawiedliwie oferowane pracownikom i skup się na tych, którzy mogą wykonywać daną pracę najlepiej, bez faworyzowania innych elementów. Jest to powtórzenie wcześniejszego punktu dotyczącego równości.

Dostępność ścieżki rozwoju kariery to dobry powód, aby pracownik pozostał w firmie i nie przenosił się gdzie indziej. Dzięki temu można zatrzymać wysokiej jakości, wyszkolonych pracowników i nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na długotrwały proces rekrutacji.

Ponadto należy pamiętać o oferowaniu regularnych szkoleń dla pracowników, takich jak sesje szkoleniowe na miejscu, sesje poza siedzibą firmy oraz możliwość kształcenia na odległość dla pracowników, którzy sobie tego życzą. Ponownie, pokazuje to, że inwestujesz w ich przyszłość, co oznacza, że cenisz ich i ich wkład w działalność firmy.

#10 - Zadbaj o sprawiedliwe rozłożenie obciążenia pracą

Ostatnim i prawdopodobnie jednym z najważniejszych punktów jest zapewnienie, że obciążenie pracą w biurze jest równo podzielone pomiędzy pracowników i że nikt nie zmaga się z nadmiarem pracy, napiętymi terminami i niesprawiedliwymi celami.

Równy podział pracy oznacza, że wszyscy są traktowani tak samo i na tej podstawie można ocenić, czy terminy lub cele nie są zbyt napięte lub nierealistyczne. Zapewnienie sprawiedliwego podziału pracy oznacza, że nikt nie będzie się niepotrzebnie stresował i nikt nie poczuje się wyróżniony.

Jeśli wyznaczyłeś pracownikom cele do osiągnięcia, upewnij się, że są one realistyczne i sprawiedliwe. Usiądź przy biurowym stole i przedyskutuj je z pracownikami, uzyskując ich opinię na temat wykonywanej pracy i tego, jak szybko można ją wykonać, aby była jak najlepszej jakości. Pamiętaj, że na koniec dnia to właśnie oni ją wykonują!

Wnioski

I tak oto mamy 10 sposobów na to, aby Twoi pracownicy byli zadowoleni.

Zawsze zdarzają się sytuacje, w których jeden z pracowników może być nieco mniej zadowolony niż inni, ale równie dobrze może to być spowodowane czymś niezwiązanym z pracą. Mając te otwarte drzwi Polityka otwartych drzwi pozwoli takiemu pracownikowi przyjść do Ciebie, jeśli uzna to za konieczne.

Każdy z punktów, o których wspomnieliśmy, przyniesie ogromne korzyści Twojemu miejscu pracy, a od Ciebie, jako menedżera, zależy, czy od razu zaczniesz je wdrażać. Piękne jest to, że większość z nich możesz zacząć stosować już teraz!

Pierwszym krokiem jest ocena poziomu szczęścia i morale w Twoim miejscu pracy i sprawdzenie, czy masz zespół szczęśliwych czy nieszczęśliwych pracowników. Następnie należy wdrożyć te zmiany i obserwować, jak poziom szczęścia i morale wzrasta!

Autor

Ryszard Bogusz

Redakcja midimax.pl

To może Cię zainteresować